MebleWyposażenie

Jak łączyć meble w różnych odcieniach drewna?

Jak łączyć meble w różnych odcieniach drewna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno we wnętrzach jest ponadczasowe. Od lat ten materiał stosowano do produkcji mebli i dekoracji. Czy można jednak łączyć różne odcienie drewna?

Drewno jest najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli. Jest bardzo uniwersalne, trwałe oraz zawsze prezentuje się pięknie. Jego zaletą jest też niewątpliwie to, że nadaje przytulnej aury wnętrzom. Kolejnym plusem jest to, że można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów. 

Wiele osób zastanawia się, czy można łączyć ze sobą różne odcienie drewna? Niegdyś byłoby to raczej nie do pomyślenia, obecnie – wręcz przeciwnie. Takie rozwiązanie może być bardzo ciekawe i nadać charakteru całej aranżacji. Tylko jak umiejętnie dobierać kolory, by finalny efekt nie był kiczowaty?

Tych kolorów nigdy nie łącz

Odcienie drewna są związane z gatunkiem drzewa. Inny kolor ma drzewo dębowe, inne bukowe czy orzechowe. Są połączenia, które świetnie ze sobą współgrają i takie, które gryzą się ze sobą. 

Na pewno należy wystrzegać się połączenia tonów różowych i pomarańczowych, jak np. dąb bielony oraz olcha. Źle będzie wyglądało także zestawienie odcieni zimnych i ciepłych typu mahoń i dąb naturalny oliwkowy. 

Dobrze prezentują się zaś połączenia tonów drewna, które wpadają w zbliżone do siebie kolory, np. żółte, różowe, pomarańczowe, oliwkowe, czerwone itp. 

Jeden odcień musi dominować

Łącząc różne odcienie drewna we wnętrzu, trzeba trzymać się zasady, że jeden powinien być dominujący. Zazwyczaj pojawia się on na podłodze. Do niego można dobrać maksymalnie dwa inne kolory, które powinny wystąpić we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli chcemy, by pomieszczenia były wyraziste, można zdecydować się na kontrasty, jak np. dąb naturalny i dąb bielony, lub wręcz przeciwnie: postawić na tony, które są do siebie bardzo zbliżone.

Kolor podłogi bez wątpienia musi współgrać z drzwiami i schodami. Dobrze, by łączył się też z ramami okiennymi, jeśli jest taka możliwość. 

Jak łączyć trzy odcienie drewna?

Ciekawym pomysłem jest połączenie trzech rodzajów drewna w jednym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o zasadzie, że dwa powinny być kontrastowe, a trzeci zbliżony do któregoś z nich. Nie jest dobrym pomysłem zestawianie ze sobą trzech różnych kolorów drewna, gdyż takie rozwiązanie może wywołać w pomieszczeniu chaos. 

Tych zasad trzeba się trzymać

Architekci wnętrz są zgodni, że istotna jest spójność różnych odcieni drewna, które się ze sobą stykają, jak np. szafa i podłoga czy drzwi i podłoga. Poszczególne odcienie powinny też pojawić się w danym pomieszczeniu przynajmniej dwa razy. Muszą też znajdować się w różnych miejscach, by całość wyglądała harmonijnie. Postawienie np. dwóch elementów z dębu na jednej ścianie (gdy poza nimi nic nie będzie w tej kolorystyce) nie będzie wyglądało dobrze.

Zdj. główne: Lucas Hoang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*