RemontŚciany i podłogi

Jak zrobić cichą podłogę?

Jak zrobić cichą podłogę?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniej podłogi to jedna z najważniejszych kwestii podczas remontowania lub budowania domu. Wybierając odpowiedni materiał, zadbaj o to, by był wysokiej jakości i posiadał dźwiękochłonne właściwości. Podłoga to nie jest coś, co szybko, tanio i nieuciążliwie wymienisz – dlatego warto w nią zainwestować.

Podkłady podłogowe – do czego służą?

Przede wszystkim zadbaj o to, by zakupić odpowiedni podkład pod nową podłogę. Nie służy on do tego, by wyrównać podłoże. Dzięki podkładom podłogowym zapewnisz izolację akustyczną, czyli mówiąc prosto – wyciszysz panele. To właśnie dzięki nim zapewnisz sobie cichą podłogę. Przed Tobą wybór właściwego podkładu.

Rodzaje podkładów

W sklepach budowlanych znajdziesz podkłady stworzone z naturalnych materiałów. Napotkasz między innymi płyty drewnopodobne, maty korkowe i tekturę falistą.

Oprócz nich istnieją również podkłady, które zostały wyprodukowane z polistyrenu i poliuretanu, czyli materiałów sztucznych. Mogą być różnej grubości, od dwóch do pięciu milimetrów. To od grubości zależy, jak dobra będzie izolacja podłogi. Im grubszy podkład wybierzesz, tym lepsze wyciszenie sobie zapewnisz. 

To, czy zdecydujesz się na podkład z tworzywa naturalnego, czy ze sztucznego, powinno zależeć od tego, na jakim podłożu będzie kładziona podłoga. Na wylewce betonowej możesz zastosować zarówno podkład naturalny, jak i sztuczny. Na deskach drewnianych lub materiale drewnopodobnym warstwa izolacyjna również musi być naturalna.

Wybierając podkład, zastanów się również nad tym, jakie dźwięki tak naprawdę chcesz wyciszyć. Czy zależy Ci na wyciszeniu hałasu w tym pomieszczeniu, w którym podłoga będzie kładziona? A może chodzi Ci o to, by w pomieszczeniu poniżej nie było słychać kroków? W zależności od tego, o które rozwiązanie Ci chodzi, będziesz musiał wybrać innego rodzaju podkład.

Podkłady ze sztucznych materiałów

Wśród sztucznych podkładów znajdziesz między innymi podkład poliuretanowo-mineralny, tak zwany PUM. Jego skuteczność w wygłuszeniu kroków wynosi prawie trzydzieści procent! To podkład, na który powinieneś się zdecydować, jeśli planujesz zamontować również ogrzewanie podłogowe. Doskonale przewodzi on ciepło, co zdecydowanie stanowi jego zaletę.

Kolejnym przykładem jest podkład z ekstrudowanego polistyrenu, nazywany w skrócie podkładem XPS. Nie sprawdzi się on w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż może sprawić, że do pomieszczenia będzie docierać mniej ciepła. 

Podkład z polietylenu o dużej gęstości, czyli w skrócie PEHD, jest jednym z najcieńszych, a mimo to przy jego pomocy łatwo wyciszyć wszelkiego rodzaju hałasy.

Podkłady z naturalnych materiałów

Wśród podkładów naturalnych znajdziesz na przykład takie wykonane z korka. Jest to spowodowane tym, że budowa korka sprawia, że materiał ten nie przenosi drgań i dźwięków, a zamiast tego je amortyzuje. Sprawia to, że są mniej słyszalne. Tego typu podkład można kłaść pod panele podłogowe. Ze względu na dużą grubość podkładu korkowego musisz być przygotowany na to, że podłoga w pomieszczeniu Ci się podniesie, na co nie każdy jest gotów się zdecydować. Warto wiedzieć również, że ceny korkowych podkładów są dość wysokie.

Tańszym podkładem naturalnym jest tektura falista. Niestety, nie wygłusza ona dźwięków w stopniu, który zadowoli każdego. Wynika to głównie z tego, że warstwa jest bardzo cienka – nie wyrówna też nierównego podłoża.

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie podłoża

Zakup odpowiednich materiałów to nie wszystko. Niezależnie od tego, na jak dobry podkład podłogowy się zdecydujesz, jeśli położysz go na źle przygotowane podłoże, jedynie zmarnujesz wysokiej jakości materiał. Dopilnuj więc tego, aby podłoże było suche, równe i czyste. Dokładne umycie powierzchni jest szczególnie ważne, jeśli dom lub mieszkanie remontujesz. 

Następnie należy wszelkie nierówności wyrównać za pomocą masy szpachlowej. Pamiętaj o tym, by położyć folię izolacyjną – to dzięki niej Twoje panele będą chronione przed wilgocią! Warto o tym wiedzieć, bo dzięki temu, remontując kuchnię czy łazienkę, będziesz pamiętać, by położyć grubszą folię. O wiele łatwiej zalać podłogę w tych pomieszczeniach niż w salonie. Dopiero wówczas można zamontować na podłożu zakupiony podkład podłogowy i cieszyć się cichą podłogą.

Zdj. główne: Neven Krcmarek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*