Armatura łazienkowaWyposażenie

Antresola w małym pokoju dziecka – porady i pomysły

Antresola w małym pokoju dziecka – porady i pomysły
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Próbując oszczędzić miejsce w pokoju, wprowadzamy mnóstwo drobnych udogodnień, które niestety robią niezbyt dużą różnicę. Natomiast zastosowanie antresoli w pokoju dziecka będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Antresola – wysokość i materiały

Antresola to niezwykle funkcjonalny element zabudowy, ale ma też pewne wymagania. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość ścian – im wyższe, tym większy komfort z jej użytkowania. Jeśli brakuje “paru centymetrów”, najlepiej byłoby przeznaczyć ją na miejsce do spania. O wiele więcej możliwości da wybudowanie jej na wysokim poddaszu czy w lofcie. 

Najlepsza wysokość ścian do zainstalowania antresoli to od 4 do 5 metrów, przy czym poziom pod nią musi mieć co najmniej 2,2 metra. Jeśli górna ma być miejscem tylko spania, wystarczy 120 cm, a zamiast łóżka można tam wstawić sam materac. Dzięki temu z tego udogodnienia dziecko będzie mogło korzystać również w starszym wieku. Oprócz wysokości istotna jest grubość konstrukcji, najczęściej korzysta się z takiej wynoszącej około 20 cm. Za najlepszy materiał do budowy w tym przypadku uważa się drewno, ale równie dobrze można wykorzystać stal czy żelbeton. Do wykończenia stosuje się MDF, płyty meblowe, gipsowo-kartonowe i drewno. W małych pomieszczeniach najlepsze będzie szkło, które optycznie powiększy przestrzeń. 

Antresola – sposób zagospodarowania

Jeśli pokój dziecka jest naprawdę mały i nawet wąskie schody prowadzące do antresoli stałyby się elementem problematycznym, zdecyduj się na schody kręcone, młynarskie lub drabinkę. Nie zapomnijmy o poręczy oraz balustradzie – jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka, ostrożności nigdy za wiele. Innym rozwiązaniem będzie kupno gotowego łóżka na antresoli. Jest to jej prostszy i tańszy odpowiednik, zaprojektowany według podobnego schematu, co łóżko piętrowe. Wówczas na wyższym poziomie znajdzie się łóżko dla dziecka, a pod nim szafa, biurko czy kanapa. 

Całość bez problemu będzie można przestawiać podczas przemeblowywania pokoju. Oba rozwiązania pozwolą na wydzielenie w pokoju trzech stref: nauki, zabawy i odpoczynku. W efekcie w pokoju dziecięcym będzie miejsce na sypialnię, bawialnię i osobną przestrzeń do nauki. Dodatkową zaletą będzie łatwiejsze nauczenie dziecka utrzymywania porządku (zabawki w miejscu do zabawy, książki – w miejscu do nauki). 

Oprócz tego podczas nauki dziecko nie będzie się rozpraszało. Aby podkreślić różnice między tymi strefami, można ściany przy nich pomalować na różne, ale pasujące do siebie kolory. Najlepsze będą jasne – optycznie powiększą pomieszczenie, ciemne by je przytłoczyły. To, w jaki sposób zagospodarujemy poziomy antresoli, zależy tylko od nas. Możemy stworzyć przestrzeń do relaksu i wypoczynku, czytania książek, zabawy, nauki, czy oddawania się swojemu hobby. 

Zadbaj również o gniazdka elektryczne – młodsze dziecko może potrzebować małej lampki, gdy będzie bało się ciemności, a starsze – takiej, przy której będzie czytało książki. Nie zapominajmy, że antresola będzie praktycznym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie jest dwójka dzieci; wtedy to prawdziwa oszczędność miejsca, a dla pociech niezwykłe miejsce do zabawy. 

Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*